Pražský Mánesův most se promění už příští sobotu ve velkou festivalovou scénu
25.05.2018 - 09:25
V sobotu 2. června se pražský Mánesův most a jeho okolí stanou dějištěm celodenní zdarma přístupné česko-německé sousedské slavnosti s názvem Most 20.0. Bohatý program nabízí od dopoledních hodin až do večera koncerty, divadelní představení, akce pro děti, literární čtení, nejrůznější diskuse a přednášky, slavnostní průvod, ochutnávky regionální kuchyně ale i sportovní utkání. Vystoupí například Mydy Rabycad, Thom Artway, Ondřej Ruml, němečtí hvězdní Kraftklub, Teatr Novogo Fronta nebo soubor Grotest Maru. Akce je oslavou kulatin Česko-německého fondu budoucnosti, který už dvacet let podporuje vzájemné porozumění mezi oběma národy společnými aktivitami v nejrůznějších oblastech, zejména v kultuře, vzdělávání a vědě. „I když se mosty v Praze staly v poslední době spíše jablkem sváru, je jejich smyslem lidi spojovat, a my jsme rádi, že můžeme oslavit naše jubileum na tak symbolickém a krásném místě. Srdečně všechny zveme na oslavu dobrých vztahů Čechů a Němců. Nebude chybět nic z toho, co naše národy spojuje: kultura, historie a kreativita, dobré pivo a jídlo a dokonce ani fotbal nebo sklářská tradice,” zvou ředitelé Česko-německého fondu budoucnosti Tomáš Jelínek a Petra Ernstberger.
Více informací na www.most20.cz nebo na www.facebook.com/fondbudoucnosti.
Hlavní slovo na slavnosti Most 20.0, která se koná na unikátním místě v historickém centru Prahy, bude mít hudba. Zazní výběr z toho nejlepšího, co současná hudební scéna u nás i v Německu nabízí. Vystoupí němečtí elektroničtí postrockeři Adulescens, punkoví Itchy nebo v Německu velmi oblíbený písničkář Xavier Darcy. Připojí se k nim samozřejmě také české kapely: Světem protřelí Mydy Rabycad, charizmatická Never Sol, stále oblíbenější rockový písničkář Thom Artway nebo Ondřej Ruml. Večer pak uzavře výbušná a energická show jedné z nejlepších a nejpopulárnějších německých kapel současnosti Kraftklub. Ta svojí dovednou kombinací indie-popu a rapu, nebo možná lépe řečeno typického německého sprachgesangu, polomluveného a polozpívaného projevu, odkazujícímu až k tradicím německého kabaretu, vytvořila fenomén, jaký nemá v Německu v posledních létech obdoby. Návštěvníci se mohou společně s řadou hudebníků sami zapojit do Open Mike. Na své si přijdou i milovníci jazzu. Na Mánesově mostě se představí celá řada hudebníků berlínské i pražské scény v čele s jazzovým matadorem Joe Kučerou.
Divadelní program potěší malé i velké návštěvníky. Nabídne celou řadu pohádek od studia Damúza nebo Divadla jednoho Edy. Dále vystoupí například Teatr Novogo Fronta či originální berlínský site specific theater Grotest Maru. Děti se rozhodně nudit nebudou, vedle pohádek mohou zavítat i na celou řadu kreativních dílniček a zjistit tak třeba, jak funguje sklářská pec (vedeno v českém jazyce) nebo nahlédnout do ekologické dílny. Z Mánesova mostu se stane na jeden den i sportoviště s unikátním výhledem na Pražský hrad, na kterém budou po celý den probíhat pod dohledem Česko-německé fotbalové školy tréninky a přátelská utkání ve fotbale - sportu, který je oběma zemím nejbližší.
Literatura je další významnou spojnicí mezi oběma národy. Most 20.0 nabídne komiksový workshop Post Bellum nebo scénické čtení románu Jaroslava Rudiše Národní třída v podání Divadla Bremen a Alexandera Swobody v Literární kavárně. Přímo na Mánesově mostě bude stát také diskusní tramvaj, ve které se mohou zájemci zapojit do debaty o aktuálních česko-německých vztazích za přítomnosti politiků, architektů, novinářů i zástupců Česko-německého fondu budoucnosti.
Česko-německý fond budoucnosti oslaví letos dvacet let práce ve prospěch reflexe složité historie česko-německých vztahů a zejména ve prospěch jejich dynamické současnosti i otevřené a pestré budoucnosti. Stavbě mostů mezi Čechy a Němci pomohlo více než 10 300 společných projektů, které svádějí dohromady lidi obou zemí a umožňují či prohlubují pohledy do jejich světů, kultury i dějin. Česko-německý fond budoucnosti v nich rozdělil přibližně 57 miliónů eur. Více než třetina prostředků podpořila školy a mládež, o něco méně než třetina kulturní projekty a další část cílila na podporu partnerství obcí a zájmových sdružení, dialogy a vědecké projekty, obnovu památek, publikační činnost a sociální projekty pro národnostní a jiné menšiny. Fondu se podařilo povýšit česko-německou spolupráci z rovin politických deklarací a expertních jednání na živou realitu, obohacující mnoho aspektů každodenního života lidí na obou stranách hranice. Řada těchto projektů by bez jeho podpory nevznikla a nemohla by dlouhodobě působit. Fond tak patří k velmi významným podporovatelům kultury a vzdělávání u nás a měl po svém založení rovněž zásadní podíl na odškodnění obětí nacismu.
Akce se koná pod záštitou primátorky hlavního města Prahy Adriany Krnáčové a starosty městské části Praha 1 Oldřicha Lomeckého.
Zdroj: SMART Communication s.r.o.